Jamaica
Jamaica szigete sokkal nagyobb hatssal volt a vilgra, mint amit egy 3 millinl kevesebb lakos orszgrl el lehet kpzelni.
A 17.szzadban Jamaica volt a kalzok vilgnak kzpontja.
Amikor Port Royal lett a fvros Henry Morgan kapitny vezetsvel a kalzok legyztk a spanyolokat, s a sziget gazdagabb lett, mint brmelyik eurpai kereskedelmi kzpont. 1692-ben Morgan halla utn ngy vvel egy fldrengskor Port Royal-t elnyelte a Karib tenger. Ami mig megmaradt belle az JAMAICA.
A lzad szellem
A lzadsra val hajlam mindig is kzponti szerepet tlttt be a jamaicaiak letben. Itt lt Nanny, aki n ltre az 1738-as rabszolgafelkels llovasa volt ; Marcus Garvey, a feketk els prftja az 1920-as vekben, aki risi lpseket tett, hogy a fekete rabszolgk visszatrhessenek Afrikba; s Bob Marley, aki zenjvel a globlis bkt s harmnit akarta elsegteni.
Jamaict slakosai, az Arawak indinok "A forrsok szigete"-nek hvtk.
Itt vannak a biztonsgot nyjt thatolhatatlan hegyek, ahov a rabszolgk menekltek, miutn segtettk a spanyolokat a Britek elleni hborban, s az angolok elfoglaltk a szigetet 1655-ben.
k voltak a Maroonok, egy gerillakzssg, akik az Angol gyarmatosts ellen harcoltak.
Amikor ksbb a bke megalapozdott, a Maroon-ok autonm kztrsasgot hoztak ltre Portland-ben s Trelawney-ben, a sziget nyugati rszn.
Moore Town-ban kiltottk ki, ahol a Maroon kirlyn, Nanny meghalt.
A Jamaica-i lakossg mindig kitart volt. Az Arawak indinok pldul mindig visszavertk a tbbi szigetrl invzival fenyeget kannibl npeket.
Jamaica mg Arawak sziget volt, mikor Kolombus a 15.szzadban felfedezte: " a legtisztbb sziget, amit ember eddig ltott; a hegyek mintha megrintenk az eget" - mindenesetre mshogyan rezte, mikor a negyedik tjn volt az j vilgba. Kolumbus-t egy vihar partra vetette, hajja ztonyra futott s megtelt vzzel. Tbb mint egy vig volt a szigeten, mire megtalltk.
Ksbb az Arawakok spanyol rabszolgk lettek, brutlisan megknoztk ket, a tbbsget pedig "csupn szrakozsbl" lemszroltk.
1655-re, mikor az angolok elfoglaltk a szigetet, az Arawakok teljesen kipusztultak.
Az 1692-es fldrengs nagy csaps volt a kereskedknek. Azoknak a jamaicai telepeseknek is szerencsre volt szksgk, akik leglisan prbltak kereskedni. Felfedeztk a cukrot, ami Kolombus ottjrta ta a legkelendbb rucikk volt a piacon. A cukornd ltetvnyekkel sokat kellett foglalkozni, gyhogy rabszolgkat kellett bevinni az orszgba. Jamaica ebben az idben fontos rabszolga kereskedelmi kzpont volt. A rabszolgk ltalban hadifoglyok voltak vagy Afrikbl behozott ngerek.
A jamaicaiak helyzete nyugtalant volt, az sszes pnz a fehr telepesekhez vndorolt.
A rabszolgalzadsok egyre gyakoribbak lettek, s trpusi jrvnyok tomboltak. A hurriknok letaroltk az ltetvnyeket, s a fldrengsek sem voltak ismeretlenek az ott lknek.
A rabszolgasgot vgleg 1838-ban trltk el. Az 1860-as vekben kereskedelmi szerzdst ktttek Indival s Knval, (- az indiaiak elszeretettel vettk a Ganjt).
Az 1880-as vektl egy j idszak kvetkezett a mezgazdasgban, mely felvltotta a cukornd-termesztst, s a banntermeszts kerlt eltrbe.
1907-ben egy risi fldrengs majdnem egsz Kingstont a flddel tette egyenlv. A gazdasg ksbb helyre jtt s a kvetkez ilyenfajta problmra csak az 1930-as vekben kerlt sor, - a gazdasgi vilgvlsg hatst Jamaica is megrezte.
A 20-as vek ktoldal politikja
A 20-as veket a ktoldal politika jellemezte - a Jamaicai Demokrata Munks Prt (JLP) Alexander Bustamente vezetsvel s a Nemzeti Prt (PNP) Norman Manley vezetsvel - akik a fggetlensget elrtk 1962 augusztus 6.-n. |