A Cannabis s az skori Trtnelem
A Cannabis osei zsibl szrmaznak, feltehetoen a Himalja enyhbb lejtoirol vagy attl szakra az Altj-hegysgbol. A pontos eredet, a kontinenst tszelo kokorszaki nyomoktl elfedve, nem ismert.
Nem tudjuk, mikor tallkozott eloszr az emberisg s a Cannabis. Adva a nvny tulajdonsgait s az emberisg kvncsisgt, ez a tallkozs elkerlhetetlen volt. A nvnyvilgban a Cannabis gyarmatost. j terletet foglal el, ha a vz vagy az llatok napsttte, tiszta s termkeny talajra viszik a magvait. A termkeny talaj, versengo nvnyektol tisztn, ritka s rvid letu a termszetben, s rendszerint rads vagy fldcsuszamls okozza. A termszetes terjeds lass s a nvnyek magvaikat az gaik al lehullajtva suru boztban nonek.
A neolitikus korszak alatt, 10 000 vvel ezelott, nomd trzsek vadsztak, halsztak s nvnyeket gyujtttek az lelem vget nem ro hajszjban. A hajsza lezrult, amikor megtanultk elltetni a gabonk oseit (fveket) s kifejlesztettk a mezogazdasgot. A mezogazdasg elktelezettsget kvn a fld irnt, s biztos lelemforrst nyjt, ami lehetosget ad az embereknek az lland teleplsek ltrehozsra. A Cannabis s a neolitikus trzsek valsznuleg gyakran kapcsolatba kerltek, mivel a nvny betrt a termkeny tisztsokra, a tborhelyekre, tszlekre, termofldekre s szemtdombokra, amik elofordulnak brhol, ahol ember l.
1926-ban az orosz botanikus, Vavilov sszefoglalta elvtrsa, Szinkaja megfigyelseit az altji parasztok krben a kender hziastsrl: "1. vad kender; 2. a vadon nott kender elterjed a lakott terleteken (vadkender kialakulsa); 3. a lakossg felhasznlja a vadkendert; 4. kendertermeszts."
A nvnyek, amiket az emberek megtanultak hasznlni, segtenek meghatrozni az letmdjukat, a vilgrl s egszsgrol alkotott szemlletket, s hogy a technolgia s a gazdasg milyen irnyba haladt. A ma termesztett cannabis azon nvnyek egyike, amik lehetov tettk az tmenetet a civilizciba.
A Cannabis legkorbbi kulturlis bizonytka a legrgibb ismert neolitikus kultrbl szrmazik Knbl, a Yang-shao kultrbl, ami a Srga-foly vlgye mentn jelent meg krlbell 6500 vvel ezelott. A ruhk, amit az emberek viseltek, a hl, amivel halsztak s vadsztak, s a ktelek, amit a legrgibb gpezetekben hasznltak, mind hossz, eros s tarts rostbl kszltek, kenderbol. Ez az rtkes rost a Cannabis szrbl vlik ki, amint az elbomlik (elzik).
A korai Chou dinasztia klasszikusai, tbb, mint 3000 vvel ezelott, gyakran emlegettek egy "halszaton s vadszaton alapul osi kultrt, egy rott nyelv nlkli kultrt, ahol a feljegyzseket ktlre kttt csomkkal ksztettk. Hlkat hasznltak a halszatra s vadszatra, s a hlszvs vgl ruhaksztss fejlodtt." Ezek az utalsok valsznuleg a Yang-shao npre vonatkoznak.
Ahogy a kultrjuk fejlodtt, ezek a trtnelem elotti emberek felvltottk az llatborket a kenderruhval. Eloszr a kendert csak a tehetosebbek viseltk, de amint a selyem elrheto lett, a kender lett a tmegek ruhja.
Az emberek Knban a roston kvl sok ms termkrt is a Cannabisra szorultak. A Cannabis -mag volt a korai Kna egyik elso gabonja a rizzsel, rpval, klessel s a szjababbal egytt. A magokat tell orltk, egszben megpirtottk, vagy fozelket foztek belole. Kna osi srjaiban ldozati ednyek voltak kendermaggal s ms gabonval tele a tlvilgra elksztve. Az osi idoktol fogva folyamatos feljegyzseket tallunk a kendermag fontossgrl, mint tel, egszen i.e. elso s msodik szzadig, amikor a magot zletesebb gabonk vltottk fel. (Egy rdekes jegyzet a Tung-kuan levltrbl (i.sz.28) megemlti, hogy egy hbor okozta hnsgben az emberek "vad" Cannabison s szjababon ltek.)
A Cannabis gyants leveleinek s virgainak hatsa sem maradt figyelem nlkl. A Pe n-ts'ao Ching, a legrgibb ismert gygyszerszknyv lltja, hogy "a kender gymlcsei (a virgz cscsok) mrtktelenl fogyasztva hallucincikat okoznak" (sz szerint rdgket ltunk). Az osi orvosi munka azt is lltja, hogy "hosszabb idon keresztl fogyasztva lehetov teszi a szellemekkel val kapcsolatteremtst s megknnyti a testet." A marihunt, az elmre gyakorolt eros hatsval minden bizonnyal varzsfunek tartottk abban az idoben, amikor az orvosi gyakorlat ppen csak megalakulban volt. A Pe n-ts'ao Ching a legends i.e. 2000 krl lt She n-nung csszr nevben beszlve marihuna ksztmnyeket r fel "malrira, beri-berire, szkrekedsre, reums fjdalmakra, feledkenysgre s noi rendellenessgekre." Mg a Cannabis gykere is megtallta a helyt a korai orvostudomnyban. Kenoccs orlve a trtt csontok s muttek fjdalmainak enyhtsre alkalmaztk.
A Cannabis j hasznlati mdjait fedeztk fel, amint a knai civilizci fejlodtt s j technolgikat fejlesztett ki. Az osi knaiak megtanultk megorlni, felmelegteni, majd kiprselni a magokbl az rtkes olajat, ez egy olyan technika, amit mg a 20. sz.-ban is hasznlnak a nyugati vilgban. A prselt magok slyuk 20 szzalknak megfelelo olajat nyjtottak. A Cannabis olaja, hasonlan a lenolajhoz, hasznlhat fozsre, vilgtsra, kensre s festkek, lakkok, szappanok alapjaknt. Az olaj kinyerse utn a maradk, vagy "kender sti" mg mindig tartalmazott 10 szzalk olajat s 30 szzalk fehrjt, ami a hzillatok szmra tpll eledel.
Egy jabb elorelps trtnt a papr knai felfedezsvel. A rgi hlkbl s rongyokbl jrafeldolgozott kenderrostok olyan idotll paprt adtak, hogy nemrg nhnyat talltak shensi tartomnyi barlangokban, amik i.e. I. szzadbl szrmaznak. A kenderpapr hossz lettartamrl s nehezen szakthatsgrl ismert s jelenleg pnzpaprknt (Kanada) s finom biblikhoz hasznljk.
Az osi knaiak valjban megtanultk a Cannabis nvny minden rszt hasznostani: a szrt textilnek, ktlnek s paprksztshez; a leveleket s virgokat bdtsra s orvossgknt; a magokat lelemknt s olajknt. Nhny termk kiesett a hasznlatbl csak azrt, hogy ms emberek ms idokben jra felfedezzk.
Mg a knaiak ptettk a kender-kultrjukat, India gyapot-kultrja s a Mediterrn vszon (len)-kultrja megismerkedett a Cannabisszal a kiszlesedo kereskedelem s az rik, mongolok s szktk vndorl trzseitol, akik Knval hatrosan ltek a neolitikus idoktol fogva.
Az rik (indo-perzsk) hoztk a Cannabis kultrt Indiba kzel 4000 vvel ezelott. Ok az llatok s nvnyek lelkeit istenknt tiszteltk s a marihuna aktv szerepet jtszott a szertartsaikban. Knban, az erklcss vallsok eros befolysval, a marihuna majdnem teljesen eltunt. Indiban az riavalls szjhagyomny tjn terjedt, mg fel nem jegyeztk a Vdkban, i.e. 1400 s 1000 kztt sszelltva. Ebben a hagyomnyban, nemgy, mint a knaiaban, a marihuna szent volt, s a bhangas-szellem hatst gyakorolt a "szomorsg szabadsgra", s mint az "izgatottsg enyhtoje" (Atharva Veda). Istenek ajndka, az indiai mitolgia szerint, a mgikus Cannabis "cskkentette a lzat, erostette az lmot, enyhtette a vrhast s ms klnbzo betegsgeket gygytott; javtotta az tvgyat, meghosszabbtotta az letet, felgyorstotta az elmt s javtotta az tlokpessget."
A szktk hoztk a Cannabist Eurpba egy szaki tvonalon, ahol a tborhelyeik maradvnyai 2800 vre nylnak vissza. A tengerjr Eurpa sohasem hasznlta a marihunt tlzottan, de a kenderrost szinte minden eurpai orszg trtnelmben jelentos termnny vlt. A pollenanalzis a Cannabis termesztst i.e.400-ra teszi Norvgiban, i.sz. 150-re Svdorszgban s i.sz. 400-ra Nmetorszgban s Angliban, habr gy hiszik, hogy a nvnyt mr szmos vszzaddal ezelott termesztettk a brit-szigeteken. A grgk s a rmaiak a kendert ktlnek s vitorlnak hasznltk, de Sziclibl s Gallibl importltk a rostokat. Azt mondtk, hogy "Caesar azrt hdtotta meg Gallit, hogy sszeksse a birodalmat", egy utals a rmaiak kenderszksgletre.
A Marihuna indiai erossgbol nyugatra terjedt Perzsin, Asszrin s Arbin keresztl i.sz. 500-ra. Az iszlm nvekvo hatalmval a marihuna a hasis npszeru formjban virult. 1378-ban Soudon Sheikhouni emr megprblt vget vetni az indiai hasis hasznlatnak az ilyen nvnyek elpuszttsval s a hasznlk bebrtnzsvel (eloszr tanulsgknt a fogaikat kihzatva). Ennek ellenre nhny ven bell a marihunafogyaszts emelkedett.
Az iszlmnak eros befolysa volt a marihunahasznlatra Afrikban, azonban, a hasznlata olyan mlyen bevsodtt a Zambzi-vlgy egyes kultriba, hogy a megjelense vilgosan megelozte az Iszlmot. A Kong, Kelet-Afrika, Viktria t s Dl-Afrika trzsei marihunt szvnak a szertartsaikhoz s kedvtelsbol. Az osi Riamba kultuszt mg ma is gyakoroljk a Kong krnykn. A Riamba hiedelmek szerint a marihuna egy isten, a fizikai s szellemi rtalom vdelmezoje. Afrika szerte szerzodseket s zleti tranzakcikat pecstelnek meg egy slukk fsttel, amit egy yard hossz pipbl szvnak.
A megnvekedett kereskedelemmel s utazssal a Cannabismag eljutott a vilg minden rszre a hajk s karavnok ltal, amik a rostjbl kszlt termkekkel voltak felszerelve. Amikor az elso telepesek Amerikba rkeztek, magukkal hoztk a magot. |