A Cannabis s az Amerikai Trtnelem
Mint eurpai elodeik, az amerikaiak is a rostjrt termesztettk elsosorban a Cannabist. Chilben 1545-ben, Kanadban 1606-ban, Virginiban 1611-ben s Massachusetts puritn teleplsein 1630-ban ltettek kendert. A kenderrost termels a kezdetleges gyarmatok szmra klnsen a honi ruhaszvs s hajktlzet kszts szempontjbl volt fontos. 1637-ben a hartfordi brsg elrendelte, hogy "minden csald szerezzen be s ltessen valamilyen fldbe mg a foly vben egy maroknyi angol kendermagot. "
A kendertermesztst a brit parlament is btortotta, hogy fedezze a brit flotta kenderktl szksglett. Rszben, hogy lebeszljk a gyarmatostkat csak a dohny termesztsrol, a kenderrt jutalmat fizettek s kziknyveket terjesztettek a kendertermesztsrol. 1762-ben Virginia llama a kendertermesztoket megjutalmazta s "bntetst vetett ki arra, aki nem termelte."
A kenderipar Kentuckyban indult 1775-ben s Missouriban 50 vvel ksobb. 1860-ra a kendertermels Missouri-ban egyedl meghaladta a 40 000 tonnt s az iparg a gyapot utn a msodik helyen llt Dlen. A Polgrhbor megszaktotta a termelst s az sohasem llt vissza az Egyeslt llamok Mezogazdasgi Minisztriumnak szmos prblkozsa ellenre, amikor knai s olasz kendermagot importltak Illinois-ba, Nebraskba s Californiba, hogy serkentsk a termelst. Az importlt juta s "kender" (Musa textilas) versengse a hazai termelst venknt 10 000 tonna alatt tartotta. A korai 1900-as vekben a minisztrium utols ksrlete sem sikerlt, hogy ellenslyozza a munkaerohiny gazdasgi nehzsgeit s a kenderipar fejlett modern gpeinek hinyt. Mgis a jogero volt az, ami vget vetett az amerikai kendertermelsnek.
vezredekig tiszteltk a marihunt a gygyszati s eufrikus tulajdonsgairt. 1894-ben az Encyclopaedia Britannica gy becslte, hogy 300 milli ember hasznl rendszeresen marihunt, foleg a keleti orszgokbl. Milli ms embernek rtak fel marihunt a betegsgek olyan szles skljra, mint a vziszony s a tetanusz.
A szzadfordulra sok orvos kihagyta a gygyszerknyvbol a marihunt: a drogok, mint az aszpirin, habr kevsb biztonsgosak (a marihuna soha nem lt meg senkit), sokkal knyelmesebbek, kiszmthatbbak s sokkal inkbb a kezelt betegsgre korltozottak voltak. A pirulaszeds amerikai intzmnny vlt.
A marihuna nem volt bntetendo az Egyeslt llamokban egsz a huszadik szzad kezdetig. Kevs amerikai szvott marihunt s azok is foleg kisebbsgi csoportok voltak. Michael Aldrich rra hivatkozva, "a marihuna betiltsa a hasznlk kivolta miatt trtnt"-akik mexiki munksok, dli feketk s az jonnan meghdtott Filippnk voltak.
Az llamokban, ahol nagy volt a nem fehr lakossg ar-nya, rasszista politikusok megalkottk a hiedelmet, hogy a marihuna orltsget, bujasgot, eroszakot s bunzst okoz. Egy szltl fggo lennl, s a marihuna vezetn az utat a "hasonszoru drogok" hasznlathoz – a kokainhoz, piumhoz s heroinhoz. Ezeket a hiedelmeket tudatlan jsgrk s politikusok tmogattk, akiknek se tapasztalatuk, se ismeretk nem volt a Cannabisrl, gy az marihuna ellenes hisztriv notte ki magt a kvetkezo genercira.
Pldul, az elso llamok, ahol megszigortottk a marihuna-hasznlatot, dl-nyugaton voltak, ahol mexiki emigrns munksok nagy npessgben ltek. Az elso cselekvo llamok egyike California volt, ami "a nagy Chicano populcijval s az piumszv Chinatown-nal a marihunt 'mregnek' minostette 1907-ben, 1905-ben megtiltotta a birtoklst, kivve, ha orvos rta elo, s a kemny drogok, morfium s kokain kz sorolta 1929-ben."
A marihunban a trsadalom forama egy vdtelen bunbakot tallt, amivel elfedte a szegnysg, rasszizmus s kulturlis elotletek bajait. A san francisko-iak "meg voltak rmlve a 'Cannabis indica-t kvetelo hinduk beramlstl', akik fehreket avattak be a szoksukba." A szerkesztok fokoztk a flelmet a pnikkelto focmeikkel, mint a "marihu-na veszedelem" s "gyilkos gaz", a flelem a Cannabistl fokozatosan elterjedt a Nyugaton. 1929-re 16 nyugati llam hagyott jv marihuna hasznlatot szablyz szigort intzkedseket.
A marihunt nem klnbztettk meg a drogellenes mozgalmak. Ezalatt a kongresszus nemcsak, hogy betiltotta a "kemny" drogok hasznlatt, de betiltotta az alkoholt s fontolgatta az orvosi fjdalomcsillaptk, de mg a koffein betiltst is.
A Szvetsgi Kbtszer Hivatalt (FBN) 1930-ban alaptottk Harry Anslingerrel az ln. Mukdsnek elso pr vben a Hivatal minimalizlta a marihuna problmt a Dlnyugatra s a Kelet nhny nagyvrosnak gettira korltozva. Ennek ellenre az irodt a helyi rendorsgek s sheriffek krelmekkel ostromoltk, hogy segtsen a marihuna problmban. A Hivatal ellenllt a nyomsnak, mert Anslingernek komoly ktsgei voltak, hogy egy, a marihuna hasznlatt szigort szvetsgi trvny alkotmnyossga helytll-e? Tovbb az FBN jelentsei mutattk, hogy a Hivatal nem hitte, hogy a marihuna problma olyan nagy, mint a kzhiedelemben. A drog ellenorzse szintn rendkvli nehzsgekkel jr, mivel a nvny gy no, "mint a pitypang", mutatott r Anslinger.
A munkanlklisg s a depresszis nyomorsg lendletet adott a marihunaellenes kampnynak. Ez kzvetett mdon trtnt oly mdon, hogy a kzvlemny a kisebbsgi s bevndorl munksok ellen hangoldott, akiket az "amerikai" munkahelyek elvtelvel okoltak. Ez a fajta felfogs jrszt a kulturlis s rasszista elotletekbol nott ki, s olyan csoportok tmogattk, mint a Key Man of America s az American Coalition. A csoportok clja az volt, hogy " Maradjon Amerika amerikai."
1935-re, azonban szinte minden llam megszigortotta a marihuna hasznlatt s a helyi rendork s befolysos politikusok elrtk, hogy az FBN egy szvetsgi marihuna trvnyt indtvnyozzon. Az alkotmnyossgi krds megkerlheto volt okosan a szigortsok vagyontruhzsi adhoz ktsvel, ami hatkony szablyozsi mdot adott a szvetsgi kormnynak a marihuna felett.
Ezzel az j taktikval az FBN felkszlt a kongresszusi meghallgatsra a Marihuna Adtrvnyrol, hogy a trvnyjavaslatot biztosan elfogadjk. Anslinger s politikusok, akiknek elonyre vlt ez a mlyen rzelmi krds, keresztlvittk a Marihuna Adtrvnyt az 1937-es kongresszuson. Anslinger garantlta, hogy "az sszes informcit, amivel rendelkeznek (a kpviselok) mi adjuk nekik a meghallgatskor." Nem engedtek hasznlkat tanskodni a fu vdelmben s a doktorokat s tudsokat kignyoltk az ellenkezo nzetkrt. Az j szvetsgi trvny illegliss tette mind a nvny termesztst, mind hasznlatt egy nehezen beszerezheto szvetsgi pecst vsrlsa nlkl. Az FBN azonnal fokozta a propaganda kampnyt a marihuna ellen s a kvetkezo generciig azt nem is vitattk.
A marihuna hisztria szintn vget vetett minden remnynek a kenderipar felplsrol. Amire szksg lett volna, az egy gp volt, ami megoldotta volna a rost szrbl val kivlasztsnak az osrgi problmjt, egy olyan munkt, ami jelentos szakmunkaerot ignyelt. A gpet, ami forradalmasthatta volna a kendertermelst, a Popular Mechanics 1938. februri szmban mutattk be az amerikai kznsgnek. A Marihuna Adtrvnyt ngy hnappal ezelott azonban elfogadtk, s a hivatalos hangnemet a Cannabishoz leginkbb ez az idzet illusztrlja Harry J. Anslingertol, a Szvetsgi Kbtszer Hivatal vezetojtol: "Ez (a kender) a legjobb rost, Istenem, amit az emberisg ismer. Ha van egy belole kszlt inged, az unokid sem fogjk elhasznlni. Vegyk a lengyel csaldokat. Berontottunk s elkezdtk kitpdesni, mire a gazda kijtt a puskjval kiablva, 'Ezek a jvo tli ruhim!' "
A hbors vek alatt, miutn a japnok elvgtk a flp-szgk-i kender utnptlst, az aggd tisztviselok kendermagot s termesztsi informcit szolgltattak a kzpnyugati farmereknek. 1943-ban Minnesotban, Iowa-ban, Illinois-ban s Wisconsinban a kendertermelok 63 000 tonna feletti kenderrost termelskkel mutattk meg a harci szellemket.
Nem gy, mint sok osi hziastott nvnynk, a Cannabis soha nem vesztette el a gyarmatost hajlamt s tllo kpessgt emberi segtsg nlkl. A Cannabis knnyedn "megszkik" a megmuvelt fldekrol s virul, miutn a gondozst rg elhagytk. A Cannabis azonban mindig kapcsolatban marad velnk a szabad terleteinken burjnozva – res fldeken s hzhelyeken, utak s vizesrkok mentn s a hulladk s szemtdombjainkon. A folyamat sokszor megismtlodtt mr.
Az llamokat, amik valaha tmogattk a kendertermesztst, most elvadult kenderbokrok tarktjk. A vadkender az egsz orszgban no, kivve a Dlnyugaton s Dlkelet egyes rszein. Az elterjeds erosen a Kzpnyugatra kzpontosul. E nvnyek nagy rsze knai s eurpai kenderfajtk leszrmazottja, amiket Kentucky-ban tenysztettek s utna a kzpnyugati llamokban termesztettek a II. Vilghbor alatt. Nhny gazfolt azonban, mint Kentucky-ban s Missouri-ban, szz vekre nylhat vissza, s New England-ban taln a forradalmi idokig is.
Az Anslinger fle keresztes hadjrat, ami a hatvanas veken t folytatdott, j pldja a kormny propagandjnak s az egyni letek s hitek szablyozsnak. Mg ma is rezzk a hatst a jelenlegi trvnyeinkben s a marihunra flelemmel teli reakciban, ami sok emberben l, aki anslingeri felfogsban nott fel. Szegny Cannabis, veszlyes kbtszerknt belltva, ami tisztttzet hoz mindenkire, aki csak egy slukkot is szvott-eroszak, fggosg, bujasg, orltsg- nevezz meg brmit, a marihuna okozta. Amit valaha is tett, annyi, hogy a "cscsra" juttatott . . . a dolgok egy kicsit lelassultak . . . elgg, hogy meglljunk s sztnzznk.
Remlhetoleg mi az utols veiben lnk az illeglis marihuna s a nvny ldzsnek a korban. A Cannabis igazn csods, az emberi ignyeket taln 10 000 ve szolglja. Megjult figyelmet rdemel, nem csak a kmiai tulajdonsgai miatt, de mint kolgiailag szszeru alternatva a szintetikus rostok helyett ltalban, s klnsen a farostbl kszlt papr helyett. A Cannabisra szksgnk van!
|