Cannabis Fajok vagy Vltozatok
A Cannabis s az emberisg 10 000 ves evolcijnak jelentos befolysa volt mind a nvnyre, mind az emberre. A Cannabis befolysolta a kulturlis fejlodsnket, mi pedig a nvny biolgiai evolcijt.
A tvoli elodk csekly populcijbl Cannabis vltozatok vagy fajtk szzai fejlodtek ki. Ezek a vltozatok mind visszavezethetok emberi tettekre, mind szndkosra s vletlenre.
Az osi termelok, ismerve a tenyszts alapjait, klnbzo, a szmukra elonys tulajdonsgaik alapjn vlasztottk ki a Cannabist. Akinek rostra volt szksge, az hosszszr, j rost nvnyek magjait termesztette. Fokozatosan a leszrmazottaik is magas, egyenes szr nvnyek lettek kevs ggal. Ms termeloket a mag s olaj rdekelt. Ok nagymagv, bozontos nvnyeket fejlesztettek ki, amik bosges magvakkal brtak. A marihuna termelok, akiket a potencil rdekelt, olyan nvnyeket vlasztottak, amik bo gyantval s pszichoaktv anyagokban gazdagon virgoztak.
A Cannabis ezt kveto varicii meghkkentoek. Olaszorszgban, ahol a kenderrost jelentos textil- s papripart lt el, nhny rostfajta egy szezonban 4,5 mter magasra is megno. Ms olasz fajtk csak msfl vagy kt mtert rnek el magassgban, de karcs, egyenes szruk van, ami nagyon j minosgu rostot nyjt. Dlkelet-zsiban nhny marihuna nvny csak egy mter krli magassgra no meg, de suru lombozatak s gyanttl nehezek. Ms marihuna vltozatok 2-3 mter magasra nonek egy szezonban s nvnyenknt tbb mint fl kil fvet teremnek.
A nvnynemests tudatos tett. A nvny evolcijt azonban a szrmazsi helytol klnbzo talajok s ghajlatok is befolysoltk. A nvnynek, akr termesztik, akr gaz, alkalmazkodnia kell a krnyezethez. Minden j orszg s termesztsi helyzet j krlmnyeket s tllsi problmkat jelentett a Cannabis szmra. A nvny olyan sikeresen alkalmazkodott s harmonizldott az j krnyezetekhez, hogy ma a legjobban elterjedt termesztett nvnynek tartjk.
Franciul a Cannabist nha ''Le Chanvre Troumper''-nek, avagy ''trkks kendernek’’ hvjk, ami a mrhetetlen alkalmazkodkpessgre utal. Az alkalmazkod sznak valjban kt jelentse van. Az elso arra utal, hogy a nvnyek egy populcija (a genetikai llomny) hogyan igazodik a helyi viszonyokhoz a genercik egy peridusa alatt. (A populci a gyakorlatban minden egyes ltezo mezo vagy bokor, vagy minden egyes maghozam.) Pldul egy kertnek olyan nvnyekkel, amik kson a szezon vgn virgoznak, nincs ideje a maghozatalra szakon. A kvetkezo v termse csakis korn virgz nvnyektol szrmazik majd. A legtbb a szleire fog hasonltani s korn fog termst hozni. (Ld. 18. fejezet.)
Az alkalmazkod egy kifejezs, ami az egyedi nvnyre is vonatkozik (fenotpus), s gyakorlatilag azt jelenti, hogy a Cannabis szvs s ellenll–tllo a nvnyek kztt. A krnyezeti viszonyok szles vltozatai kztt virgzik, akr 10 000 lb magasan a Himaljn, Kolumbia trpusi vlgyeiben, vagy a huvs s esos new england-i parton.
A nemests s a termszetes kivlasztds ltal a Cannabis tbb irnyba fejlodtt. Nvnytanilag s trtnelmileg a nemzetsg annyira vltozatos, hogy sok termesztot sszezavar a mitolgia, egzotikus nevek s a nvnyt krlvevo ltszlagos ellentmondsok. Sok ellentmondst megmagyarz, ha megrtjk, milyen vltozatos a Cannabis. Tbb szz vad s termesztett vltozat ltezik. A termesztett fajtkat csak a kender, olaj s marihuna miatt termesztik. A fajtk minden lthat tulajdonsgban igen jelentosen klnbznek. A vltozatok a fl mteres magassgtl a ngy s fl mteresig terjednek, az gazata a surutol az egsz lazig, hossztl (kt mter) a rvidig (pr centimter). A klnbzo gmintk a nvnyt hengeres, kpos vagy ovlis alakv, csoportoss vagy szrvnyoss formljk. A levl, a szr, a magok s a virg szne s alakja mind vltozkony tulajdonsgok, amik a vltozatok kztt klnbznek. Az lettartam akr hrom hnap rvid is lehet, vagy eltarthat nhny vig is. s ami a legfontosabb, a klnbzo fajok a kibocstott gyanta mennyisgben s minosgben nagyban klnbznek, gy a pszichoaktv sajtsgaikban s rtkkben, mint marihuna.
A Cannabis taxonmijt (rendszerezst) sohasem vgeztk el elgsgesen. A korai kutats a Cannabis nemzetsget vagy a Moraceae vagy az Urticaceae (Csalnflk) csaldjba helyezte. Ma mr ltalnos az egyetrts, hogy ez a nvny egy kln csaldba, a Cannabaceae csaldba tartozik egy msik fajjal, a Humulus-szal, azaz a komlval
A Cannabis modern szrmazstani tblzata a kvetkezo:
Alosztly . . Angiospermae
Osztly . . . . Dicotyledoneae
Rend . . . . . . Uriticales (csalnvirgak)
Csald . . . . . Cannabaceae (kenderflk)
Nemzetsg . . . . . . . . Cannabis (kender)
A nemzetsg szint alatt nincs egyetemleges egyetrts, hogy hny fajt klnbztetnk meg a Cannabison bell. A Cannabis csaldfjt tbb ezer ves emberi beavatkozs utn nem lehetett visszakvetni.
A legtbb kutats a Cannabist, mint egyetlen fajt emlti–Cannabis sativa L. (A Cannabis sz a kender osi npnyelvi neveibol szrmazik, mint grgl a Kannabis; a sativa latinul azt jelenti, hogy termesztett; az L. Linnaeus, a botanikai nvad kezdobetuje.) Nhny botanikus, aki a Cannabist tanulmnyozza, hiszi, hogy tbb mint egy faj van a Cannabison bell.
Richard Schultes, pldul nem az emberi kivlasztsbl add tulajdonsgbeli klnbsgekre alapozva (termszetes vltozatok), mint a mag szne s tapadsi fellete (heges szvet a magon, ami jelzi, hogyan csatlakozott a kocsnyhoz), hrom klnbzo fajt nevez meg (Ld. A tblzat A).
Idelis esetben az lolnyek osztlyozsa egy termszetes rendet kvet, a termszetben elofordul kapcsolatokat tkrzve. A faj organizmusok csoportja, amik klnbzo egysgknt fejlodnek. Biolgiailag az evolcis egysg a populci, mivel a populci szabadon tenyszo organizmusok csoportja. Az lolnyek nem mindig illenek bele teljesen a tudomnyos kategrikba.
A TBLZAT Schultes vzlata, ahogy az megjelent a Harvard Botanical Museum Leaflets-ben. 1. ltalban magas nvnyek (1.5-5 mter), lazn gazott; sima kaszat* , ltalban a mrvnyminta hinyzik a klso hjon, erosen csatlakozik a kocsnyhoz, hatrozott kapcsolat nlkl. Cannabis sativa 1A. ltalban alacsony nvnyek (msfl mter vagy kevesebb), nem lazn gazottak, az akene klso hja ltalban erosen mrvnymintj, hatrozott tapadsi fellettel, rettsgkor levlva. 2. A nvny nagyon surun elgaz, tbb-kevsb kpalak, ltalban msfl mternl alacsonyabb; a kaszat alapjn egyszeru csatlakozssal. Cannabis indica 2A. A nvny nem gazik el, vagy nagyon elszrtan, ltalban 30-60 centis kifejletten. A tapadsi fellet egy hsos, karbunkulus szeru kinvs a kaszat alapjn. Cannabis ruderalis* * * Kaszat: a Cannabis gymlcsnek botanikai neve. A Cannabisnl a gymlcs elsosorban a mag. * * zsia rszeire korltozott.A faj jelentse egytt vltozik a mi tudsunkkal az letrol s az evolcis folyamatrl. A faj defincija gyakran a krdses organizmustl fgg.
A klnbzo fajok hagyomnyos meghatrozsnak mdja, hogy a keresztezsbol szrmaz sarj nem tud sikeresen szaporodni. Amennyire tudjuk, az sszes Cannabis nvny szabadon keresztezheto s termkeny hibrideket eredmnyeznek. A nvny alkata s gnllomnya is fontos szempontok a taxonmiban. Ha a klnbzo populcik nem rintkeznek egymssal, akkor nyoms sem hrul rjuk, hogy biolgiai folyamatokat fejlesszenek ki a kevereds megakadlyozsra. A Cannabist a szl porozza be. A szl akr tbb szz mrfldre is elviheti a pollenrszecskket, de szinte minden pollen a szlo mell pr mterre hullik. Annak az eslye, hogy egy pollenrszecske megtermkenyt egy apr virgot szz mterre, rendkvl kicsi. Ezltal a klnbzo Cannabis llomnyok (populcik) termszetesen el vannak szigetelve. A Cannabisnl a tny, hogy a populcik el vannak szigetelve a tvolsg ltal, nem elg alap, hogy klnbzo fajokknt osztlyozzuk oket, s a sikeres hibridizci sem elg ok, hogy az sszes populcit egy fajba csoportostsuk.
A faji krdst s a Cannabis mitolgit bonyoltja a nvny kpessge, hogy gyorsan vltoztatja formjt s nvekedsi jellegt. Ezek a vltozsok inkbb vekben s vtizedekben mrhetoek, mint vszzadokban s vezredekben.
A tny, hogy egy pollenrszecske nha megtermkenyt egy tvoli virgot, az introgresszi nevu folyamathoz vezet. Az introgresszi azt jelenti, hogy j gnek (j vltozatok s lehetsges vltozatok) kerlnek a populciba az idegen pollennel. A populcik kztti keresztezs nvekvo szm vltozatokhoz vezet a populcin bell, de a klnbsgek cskkenshez is a populcik kztt. Habr az introgresszi bonyoltja a faji krdst, nveli a nvny alkalmazkod kpessgt az alkalmazkod vltozatok forrst nyjtva. Ms szavakkal a Cannabis nagyon tapasztalt. A nvnynek vltozatos s gazdag a trtnelme, amit tkrz a vltozatossga s alkalmazkod termszete.
Ha tenysztsi akadlyok nem lteznek, akkor a fajt gyakran a termszetes klnbsgek a morfolgiban (felpts s megjelens) hatroljk krl. A termszetes vltozatokat, amiken Schultes tblzata alapul, valjban a farmerokkal val kapcsolatbl ismerjk. Pldul kevsb valssznu, hogy a magokat, amiket a nvny knnyen elhullajt, sszegyujti s termeszti egy farmer, gy a termesztett Cannabis vgl kifejleszthet egy, a vadtl klnbzo tapadsi felletet.
A mag sznt s mintjt a termszetben a rejtozkds szksglete befolysolja. Termeszts alatt a termszetes kivlasztds ezen oka nem lenne ugyanolyan. Sok farmer a magokat sznek szerint vlogatja, azt gondolva, hogy a legsttebb a legfejlettebb. Ms szavakkal komoly problmk vannak, ha ezzel a korltozott megkzeltssel kategorizljuk a Cannabis fajait. Ezt Dr. Schultes sem hagyja figyelem nlkl, s a tblzat egy kezdopontot kpvisel. A fajnak azonban a nemzetsgen belli eltro csoportokat kellene jelentenie s a kzbenso tulajdonsgokkal br populcik lennnek a kivtelek. Aki kendert termeszt, az ltni fogja, hogy a legtbb vltozat nem tartozik egyik kategriba sem, hanem valahova kzjk esik. A nyugati fltekn a legtbb nvny a kvetkezo lerst kveti: magas nvnyek (2-5 m-ter); igen elgaz; a kaszat ltalban erosen mrvnymintj; a mag alapja nha enyhn tagolt.
Ms tulajdonsgokat is javasoltak a Cannabis fajok behatrolsra, mint a fa anatmia s a levl formja. Azonban a fa anatmit, mint a szr anatmijt komolyan befolysolhatja klnsen a kendernek val kivlaszts, de a marihunnak s magrt trtno kivlaszts is. A fa anatmia fgg a szr vizsglt rsztol is, a levelek (fillotaxia) elrendezstol, amit viszont befolysol a fny erossge, a fotperidus s a nvny fiziolgiai fejlodse.
A legtbb Cannabis nvnynek sszetett levele van, ht-kilenc levllemezzel levelenknt. Alkalmanknt lthatunk olyan vltozatokat, ahol a nvnynek csak egy-hrom levllemeze van (monofil). Az ilyen vltozatok nha az sszetett levelu vltozatokbl alakulnak ki. A tnyezo genetikai, de kis slya van a fajok klnvlasztsban.
Az emberi szelekci a klnleges jellemzok alapjn eroteljesen megvltoztathatja a nvnyeket. Hat zldsg-kposzta, karfiol, kelbimb, brokkoli, kelkposzta, karalb-mind egyetlen vad mustrnvny, a Brassica oleracea leszrmazottjai. Az, hogy az ember a nvnyek melyik klnleges rszt rszestette elonyben, vezetett a kifejlodskhz. Mind a hatot mg mindig egy fajnak tekintik.
A Cannabis fajok brmifle osztlyozsa csupn morfolgiai alapra ptve nehezen fog igazolst nyerni a mai tudsunkkal a nvnyrol. Ma mg gy tunik, minden Cannabis nvnyt egy fajnak kell tekintennk, Cannabis sativa L.-nek.
A vita arrl, hogy vajon egy fajnl tbbrol van-e sz, elg heves, mivel a dolognak leglis vonatkozsa is van. Sok trvny kimondottan csak a Cannabis sativa-t tiltja. Feltehetoen ms fajok nem lennnek tiltva. Mgis amikor egy kaliforniai brsgon megprblkoztak ezzel az rvelssel, azt elutastottk. A brsg fenntartotta azt az rvelst, hogy a trvny szndka vilgos, habr az botanikailag megkrdojelezheto: a trvny szerint minden Cannabis egyformnak minosl.
Szerencsre, az ellentmonds a fajok szmrl csupn egy kis akadmiai lecke a kendertermeszto szmra. Az rdeklodoknek legfontosabb tulajdonsg a termesztett fu potenciljnak minosge.
A potencil foleg rkletes tnyezo. A fu minosge attl fgg, milyenek voltak a szlei, teht a leginkbb kedvelt fubol rdemes magot vlasztani.
A krnyezet is befolysol, de az csak arra hat, amit a mag tartalmaz. A potens terms fgg a krnyezettol, ami segt, hogy a mag elrje a teljes s potens rettsget. Elso lpsknt meg kell tallnunk a lehetsges legpotensebb fvet.
|