A Cannabis kannabinol termelse
Mirt termel a Cannabis kannabinolokat s gyantt? Valsznuleg mr minden termeszto fejben megfordult ez a krds. Felttelezve, ha tudnnk, szimullhatnnk vagy stimullhatnnk egy krnyezeti tnyezot, hogy nveljk a kannabinol termelst. Sajnos ez nem gy mukdik, hogy nvelve egy bizonyos tnyezot, az hatssal van a nvny (fenotpus) kannabinol termelsre.Genercik egy peridusn keresztl azonban lehetsges, hogy krnyezeti manipulcik nvnyek egy populcijban megnveljk a teljes kannabinol koncentrcit. De mg ez az eljrs is lass lenne a kzvetlen tenysztshez kpest.
A gyantamirigyek mikrostruktrjbl s a gyanta sszetettsgbol ltszik, hogy a Cannabis jelentos energit fektet be a kannabinolok elolltsba s trolsba. Nyilvnvalan, a kannabinolok nem egyszeru mellk- vagy bomlstermkek. Semmi ktsg, hogy a kannabinolok s a gyanta sok mdon szolgljk a nvnyt, de feltehetoen tbb kzk van biotikus tnyezokhz (ms lolnyekhez), mint abiotikus tnyezokhz (lettelen krnyezet, mint a napfny, pratartalom, stb.).
A kannabinolok, gyantk s rokonvegyleteik sszetett s biolgiailag igen aktv kmiai anyagok csoportjt alkotjk, egy valdi kmiai arzenlt, amibol a nvny kivlasztja az eszkzt ms organizmusok kezelsre. Ez klnsen a nvnyevokre, krokozkra s versengo nvnyekre vonatkozik. Az emberek esetben a kannabinolok vonzk. A nvny szmra nhny lehetsges elonyt felsoroltunk albb, de nem kszlt direkt tanulmny erre a krdsre. Ez valban rdekes, hogy a botanikusok ilyen kis rdeklodst mutattak ebben a krdsben; mindent meg is tettek, hogy hangoztassk rdeklodsk hinyt.
A Kannabinol Termels Felteheto Elonyei
Nyilvnval, hogy a kannabinolok pszichoaktvak s fiziolgiailag aktvak sok llatnl. Ez eltntorthatja a nvnyevo llatokat a nvny, klnsen a reproduktv rszek fogyasztstl.
Sok madr szereti a cannabis magokat (garantlt, hogy a kanri nekelni fog). A termszetben azonban a madarak nem trodnek a fiatal magokkal, feltehetoen azrt, mert kannabinolokban gazdag a buroklevelk. A vad vagy gaznvnyeknl ha a mag megrik, akkor a hjbl lehullik a fldre. A madarak a csupasz magokat megeszik. Az rett magok azonban elg kemnyek. Sokat nem trnek fel s mshol leejtik, ami segti a nvny szaporodst. A mheket s ms rovarokat vonzza a pollen. A kannabinolok s a gyanta elriaszthatjk a rovarokat a pollen s a fejlodo magok fogyasztstl. A gyantamirigyek a legnagyobb mretket a portokon (amiben a pollen van), s a magok buroklevelein rik el.
Terpn s fenolos gyantkrl tudott, hogy nmely magvak csrzst gtoljk. A Cannabis gyanta segthet a Cannabis palntknak versenyre kelni ms palntkkal gy, hogy meggtolja azok csrzst.
A kannabinolok kzl sok (CBD, CBG, CBC s savaik) igen eros antibiotikumok baktriumok szles sklja ellen. A tiszta gyantakivonatrl kimutattk freglo hatst. (Gombalo hatsa azonban alacsony.)
A gyantatermels legtbb hallhat magyarzatnak kze van fizikai tnyezokhz, mint napfny, ho, s szrazsg. Valsznuleg a gyanta bevonja a nvnyt, megvdve a kiszradstl szlsosges fizikai krlmnyek kztt. Ezeknek a magyarzatoknak nem sok rtelmk van a gyanta kmijnak fnyben.
A mirigyek s gyanta fizikai tulajdonsga feltehetoen segti valamilyen mdon a nvnyt. A gyanta ragads termszete segthet a pollenszemeknek a virgokhoz s stigmkhoz tapadni, vagy egyszeruen kevsb zletess teszik a nvnyi rszeket. A gyantafejek figyelemremlt mennyisgu fnyt nyelnek el s vernek vissza, s gy felttelezhetoen megvjk a fejlodo magokat. Pldul a gyantafejek eloszr szntelenek (elnyelik az ultraibolya fnyt). Az ultraibolya fny szurse, ami ismert mutagn, cskkentheti a lehetsges kros mutcikat. A fizikai tulajdonsgok msodrendunek tunnek a gyanta kmiai tulajdonsgaihoz, mint a nvnyi mukds vegyletei.
|