Gyanta s Gyantamirigyek
Sok ember a potencilt s a gyantakoncentrcit szinonim-nak tekinti. Az emberek bosges gyantt izzad nvnyekrol hallanak, s az a kp alakul ki bennk, hogy a gyanta a nvnyben ramlik, mint a latex a gumifban, vagy a juharfa nedve. Ezek a vzik azonban csak lmok.
Lehetsges, hogy egy gyants nvnynek kicsi a potencilja, de lehet nagyon potens egy nvny nagyon kevs gyantval is. A potencil elsosorban a nvnyi anyagban levo THC koncentrtumtl fgg. A kannabinolokon kvl mg sok ms anyag teszi ki a Cannabis nyers gyantjt. A ksztmnyek, mint a gandzsa s hasis slynak egyharmad rsze nem pszichoaktv vzben oldd vegylet s sejtmaradvny. Egy msik harmada nem pszichoaktv gyanta, mint a fenol s terpenoid polimerek, gliceridek, s triterpnek. Csak egyharmaduk-egynegyedk kannabinol. Sok Cannabis nvnyben a THC csak az sszes kannabinol kis tredke. A gyanta maradk rsze (5–10 szzalka) eszenciaolaj, szterolok, zsrsavak, s klnbzo nvnyi sznhidrtok.
A kannabinolok alapjban vve nem folynak a nvnyben s nem is a nvny nedvben tallhatk. A kannabinolok 80-90 szzalka az egsz nvny klso felletn megtallhat, kivve a gykereket s a magvakat, gyantamirigyekben keletkezik s troldik. A gyantamirigyek elrendezse s szma (koncentrcija) valamennyire vltozik a vizsglt fajoktl fggoen. A marihuna vltozatoknak ltalban tbb gyantamirigyk van s azok nagyobbak, mint a nem drog vltozatok gyantamirigyei.
Habr a gyantamirigyek felptsk szerint eltroek, hrom alapveto csoportba tartoznak. A gums tpus a legkisebb (15-30 m m). Egy-ngy sejt teszi ki a mirigy ''lbt'' vagy "szrt'' s szintn egy-ngy sejt teszi ki a ''fejt''.
A fejsejtek kivlasztanak gyantt,–feltehetoen kannabinolokat–olajakat s ms vegyleteket, amik a fejsejtek s a klso membrn (kutikula) kztt halmozdnak fel. Amikor a mirigy megrik, egy bimbszeru kinvs alakulhat ki a membrnon a felgylemlo gyanta nyomsra. A gums mirigyeket a fld feletti nvnyi rszeken elszrva tallhatjuk.
A msodik tpus mirigyek sokkal nagyobbak s szmosabbak, mint a gums mirigyek. Ez a ''gmbfeju'' mirigyek csoportja, az elnevezs a fej alakjra utal. retlen nvnyeken a fejek egy skban fekszenek, s gy tunik, hogy nincs szruk, ezeket ''szratlan gmbfeju'' mirigyeknek nevezzk. Valjban van szruk, ami egy sejt magassg, habr ez a gmbfej alatt nem lthat. A fej ltalban nyolc sejtbol ll, de nha akr 16-bl is, amik egy konvex rozettt alkotnak. Ezek a sejtek egy kannabinolokban gazdag gyantt bocstanak ki, ami felgylemlik a rozetta s a klso membrnja kztt, ez adja nekik a gmbalakot. A mirigyek tlsan 25-100 m m nagysgak. A friss nvnyi anyag tartalmnak kb. 80-90 szzalka kannabinol, a maradk elsosorban eszenciaolaj.
A virgzs alatt a gmbfejek, amik az jonnan megjeleno nvnyi rszeken jelennek meg, egy harmadik formt vesznek fel. Nmelyik mirigy 150-500 mm magassgra emelkedik, amikor a szruk meghosszabbodik feltehetoen a fokozott aktivitsuknak ksznhetoen. A szr foleg a szomszdos hmszvetbol ll. Ezek a kocsnyos gmbfeju mirigyek virgzs alatt jelennek meg s legsurubben a termos virg fedoleveleit bortjk. A j marihuna vltozatok virgai mellett az apr leveleken is nagy koncentrtumban tallhatk. A legmagasabb a koncentrci az erek mentn a levl als felletn, habr nhny vltozatnl a levl felso felletn is tallhatunk mirigyeket. A porzs nvnyeknl kocsnyos mirigyeket tallhatunk a csszelevlen, de ezek kisebbek s kevsb koncentrltak, mint a termos virg fedolevelein. A porzs virgok a portok tellenes oldalain nagyon nagy gmbfeju mirigyek sorait kpzik.
A kocsnyos gmbfeju gyantamirigyek az egyedlik, amik mikroszkp nlkl is lthatk. A puszta szemnek a termos virg fedoleveleit bort mirigyek gy tunnek, mintha egy bolyhos felletet hintoporral vagy harmattal beszrtunk volna. Egy eros nagytval elklnthetjk a fejeket s a kocsnyokat. A porzs nvny portokain s a virgfrtt tarkt apr levelek als oldaln is lthatunk gyantamirigyeket.
A gyantamirigyek nem lthatk addig, amg nem kpzodnek virgok. A szron, levlnylen s a levlen jobban lthat fehr szork nem gyantamirigyek, hanem karbontbl s sziliktbl ll nvnyeknl gyakori szork. Ezek a hegyes vgu szork nmi vdelmet nyjtanak a rovarok ellen, s kevsb zletess teszik a nvnyt a nagyobb nvnyevo llatok szmra.
Indiban a legjobb minosgu hasis ksztsekor a szrtott nvnyeket egy rosta felett cspelik. A mirigyek fejei, kocsnyai s a szork fehr- aranysznu porban gyulnek ssze, amit ksobb hasiss prselnek.
A gyanta ritkn gyulik ssze olyan bosges mennyisgben, amennyit az emberek hisznek. Valjban a nvny inkbb gyantamirigyekkel van bebortva, mint gyantval. Ez ltalban nem jelent tbbet, mint hogy a termos virgok csillognak a fnyben s a levelek s a szrak rintsre ragacsosak.
Nhny jobb marihuna fajtnl a gyanta a virgzs s maghozatal vgre szembetuno lehet. A gyanta alkalmanknt a mirigyek membrnjnak prusain vlasztdik ki. ltalban a kivlaszts tbb httel a kocsnyos mirigyek megjelense utn trtnik. gy tunik, hogy a mirigyek kirtik a tartalmukat, res helyet hagyva a kocsny s fejsejtekben. A kivlaszts utn a mirigyek megszunnek mukdni, s degenerldni kezdenek. A mirigyfejek, kocsnyok s a szork egymsra rakdnak s az egsz virgz fellet egy ragacsos masszv vlik. Az okokra ksobb kitrnk, itt ez nem felttlenl kvnatos.
A nvny belso szveteiben csekly mennyisgu kannabinol tallhat. A zme apr egyedlll sejtekben tallhat, amik meghosszabbodva kis, egyni gyantacsatornt alkotnak. A tbbi nvnyi sejt jelentktelen mennyisgu kannabinolt tartalmaz, s feltehetoen az sszes kannabinol 90 szzalka a gyantamirigyekben lokalizldik.
gy tunik, hogy a kannabinol szintzis elsosorban a gyantamirigyek kocsnysejtjeinek cscsban s fejben trtnik. Feltehetoen ms sejtek is kzrejtszanak az egyszerubb molekulk szintetizlsval, amikbol vgl a kannabinolok lesznek. A kannabinolok bioszintzise valsznuleg egy olyan rendszer alapjn mukdik, amit eredetileg A.R. Todd vzolt fel 1946-ban a ''Hasis'' cmu jsgjban. 1960-ban Raphael Mechoulam kidolgozta az elmletet, majd 1975-ben Dr. Shimomura s munkatrsai megerostettk.
Megfigyelhetjk, hogy az sszes kannabinol a savas formjban egy (COOH) karboxil csoporttal csatlakozik C2-nl az aromagyurun. Ez a csoport a C-4-nl is megjelenhet, s a vegyleteket THC sav “A”-nak s THC sav “B”-nek hvjk pldul. A karboxil csoport pozcija nem befolysolja a potencilt, de valjban a savas formjukban a kannabinolok nem pszichoaktvak. A fu szoksos szrtsi s szvsi eljrsai (ho) eltvoltjk a karboxil csoportot CO2 gzt s a pszichoaktv semleges kannabinolokat formlva. A CO2 eltvoltsa csak akkor fontos, ha a marihunt enni szndkozunk. Ekkor szksges hot alkalmazni (pldul stoben stve), hogy a kannabinolok pszichoaktvak legyenek. Tz perc sts 90 Co-on elegendo, hogy talaktsa a THC savat semleges THC-v.
A CBG sav kialaktsa, amibol az sszes tbbi kannabinol alakul ki, kezdetben sokkal egyszerubb, terpn egysgeket tartalmaz vegyletekbol kszl. A plda itt az olivetolsav, ami geranil pirofoszftnak nevezett terpn fllel kondenzldik. Az nem tudott, hogy ez-e a valdi s egyetlen prekurzora a CBG.nek az lo nvnyben.
A terpnek s a kzeli vegyletek igen knnyuek s nhnyuk kivonhat gozdesztilllssal a nvny “eszencia olajt” eredmnyezve. Tbb mint 30 ilyen vegyletet azonostottak a Cannabisbl. Fnynek s levegonek kitve nmelyikk polimerizldik gyantt s ktrnyt alkotva.
A kannabinolok szagtalanok; a friss marihuna des, jellegzetes, kellemes “menta” znek s illatnak nagy rsze csupn t vegyletbol addik, ami az eszenciaolaj
5-10 szzalkt teszi ki: a mono- s sesqui-terpnek, alfa- s bta-pinnek, limonn, myrcn, s bta-falandrn. Ezek az olajos vegyletek illolajok, s gyorsan a levegobe jutnak s idovel eloszlanak. Ezt kvetoen a marihuna elveszti dessge s menta znek nagy rszt.
Az eszenciaolajok alkotjk a szraz marihuna minta slynak 0,1-0,3 szzalkt, vagy a kannabinolok slynak 10 szzalkt. Az eszenciaolajok a gyantamirigyek fejben tallhatk, s friss anyagban a tartalmuk 10-20 szzalkt teszik ki. A gyantacsatornkban szintn megtalltk oket.
A klnbzo Cannabis mintkban klnbzo az eszenciaolajok sszettele. Ez nem meglepo a nvny vltozatossgt tekintve. Mivel az eszenciaolajokban tallhat vegyletek a kannabinolok prekurzorai, vagy kapcsolatban vannak a prekurzoraival, van r esly, hogy ltezik kapcsolat egy bizonyos illat s a kannabinol tartalom kztt. Ilyen kapcsolatrl nem tudunk, de ezt csak felletesen vizsgltk. Amikor a hozzrto vizsglja a minta illatt, alapvetoen azt hatrozza meg, hogy friss-e. Friss fu friss kannabinolokat jelent s ezek kzl valsznuleg kevesebb bomlott le nem pszichoaktv termkk. |