A Cannabis szerepe a raszta kultrban
A cannabis, amit a rasztk ganjnak (ejtsd: gandzsa) hvnak, a Rastafari kezdettl fontos szerepet tlttt be a hvk krben. Hitk szerint a ganja gygyt, segti az embert hogy a valdi arct mutassa s fknt kzelebb viszi t JAH-hoz (a rasztahvk istene). Az egyik legfontosabb ami a laikusnak tudnia kell:
Egy rasztahv szmra a ganja fogyasztsa egy lehetsg, NEM KiTTEL!
| Br a rasztk vilga igen szabad, a kzhiedelemmel ellenttben a rastafarizmus a mai napig nem arrl szl hogy az ember reggae-t hallgat beszvva. Sajnos a Babyloni Mdia ezt nem gy ltja s a legtbb agypusztt mdia-eszkz kbult feketknek brzolja a rasztkat. A raszta kultra megismersvel belelthatunk a rasztafarizmus valsgba, ahol a cannabis valban csak egy lehetsges eszkz.
Pszicholgiai s orvosi vonatkozsok
Az alkoholtl tradicionlis okokbl elklntett "egyb" drogok, kz tartozik a marihuna s a hasis. A legjobban elterjedt lvezeti szerek az alkohol utn. A hasis a terms kender gyants szekrtuma, a marihunt pedig szrtott szrbl, levelekbl s virgokbl nyerik. A kbt hatsrt a THC (delta 9-tetrahydrocannabiol) a felels, melyet a hasis az ellltstl, az anyag kortl s minsgtl fggen 3-10%-ban tartalmazhat.
Hatsa
A hasis s marihuna viszonylag gyorsan hatnak a vegetatv idegrendszerre, egyidejleg gyorstjk a szvmkdst, nvelik a szvetek vrramlst. Ellazultsg rzshez vezet, a htkznapi problmktl val elszakads, enyhe euphoria, ugyanakkor apathia(kzny) llapota kvetkezik be. Az rzkels intenzvebb lesz, az idrzkels meglassul, a koncentrcikszsg cskken. Tlzott fogyasztsa flelmetes nyugtalansghoz, rzkcsaldsokhoz, beszklt valsgtudathoz vezethet.
Fggsg
A trsadalmilag elfogadott alkohollal szemben a kenderszrmazkoknl nem alakul ki testi fggsg. A kvnt hats elrshez nem kell emelni a dzist, st egyre kisebb mennyisg is kivlthatja ugyanazt a hatst. Hirtelen abbahagys esetn sem vrhatk elvonsi tnetek. A fggsg psychsen alakulhat ki. A kellemes ellazult llapot rzse, nehz lethelyzetekbl val menekls kvnsa tarts fogyasztshoz vezethet. A knyszeredet nehezen javthat jellem kenderfogyasztknl ritkbban figyelhet meg, mint pl. az alkoholistknl.
Amerikai kutatk patknyokon vgzett vizsglataik alapjn gy vlik, hogy az sszes fggsget okoz drog klnbz mrtkben br, de azonos kmiai folyamatokba avatkozik bele. Valszn pldul, hogy a tarts marihunafogyaszts "kitapossa" a fggv vls idegrendszeri svnyeit, felkszti az agyat arra, hogy knnyebben rszokjk ms, kemnyebb drogokra is. A marihuna legalizlst szorgalmazk aligha rlnek majd, hiszen a marylandi kutatk j hipotzise szerint a drogok, pldul a heroin s a kokain vagy a nikotin, mind azonos mdon vezetnek az ers pszichikai s fizikai fggsghez. A szenvedlybetegekben a hiny stresszllapotot idz el, amelyet csak a drog hatsa s a hozzjutskor tapasztalt jutalomrzet mrskelhet. A stresszllapot maga az elvonsi tnet. Egy San Diego-i farmakolgus szerint a marihuna elvonsi tnetei csupn azrt enyhbbek, mert hatanyaga, a tetrahidrokannabidin - a THC - flletideje hossz, azaz sokig a vrramban marad. gy nem jelentkezhetnek olyan hirtelen tnetek, amilyenek pldul a nikotin esetben szlelhetk.
Kvetkezmnyek
A "kemny" drogfogyasztk a hasist csak, mint "indt" drogot jellemeztk. Valjban azonban tbbsgk korbban hasist szvott. Msrszt a hasisfogyasztk 25%-a ksbb LSD-re, heroinra vagy ms izgatszerekre trt t. Br csupn 5%-a szokik r a heroinra, a f izgatszer mgis a cigaretta marad. A nikotinnal val sszefggsben lnyeges testi krosodsok keletkeznek. A sajt kezleg sodort, filter nlkli jointokat vagy spanglikat, (hasis vagy marihuns cigarettkat) mind mlyebben szvjk. Heti 5 alkalommal val fogyaszts ppen gy krostja a tdt, mint ugyanennyi id alatt elszvott 6 csomag cigaretta.
|